Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Gruntas akvariumui

Gruntas akvariumui 20 Aug 2010 10:29 #443

Sveiki,
Šiaip ruošiuosi savo didžiojo akvariumui ir tikriausiai kaip ir daugelis iš mūsų galvojame kokį gi gruntą augalams mums naudoti.
Kaip žinome sparčiai pasaulyje populiarėja taip gruntai kurie savyje jau turi tam tikrų maistinių medžiagų arba turi tam tikrą galimybę tas medžiagas savyje kaupti (CEC). Šie gruntai sukurti ir gaminami naudojant natūralias laisvai gamtoje randamas medžiagas. Tik va jų gamybos subtilybės yra slepiamos ir kruopščiai saugomos. Reikalas, kad visi šie komerciniai produktai yra brangūs ir norint įsirengti šiek tiek didesnį akvariumą, grunto kaina gali tapti švelniai tariant neįkandama. Na bet aš čia ne apie pinigus...
Taigi jau kuris laikas ieškau alternatyvų ką ir kaip daryti su gruntu ir visi mes turime savo nuomones, tačiau bendri principai lieka tie patys. taigi žiūrint iš šiuolaikinės akvariumininkystės pusės mums reikia kad mūsų gruntas tenkintų šias pagrindines funkcijas.
1. Būtų pakankamai porėtas - suteikiant pakankamą būstą bakterijų kolonijoms - kurios atlieka ne tik denitrifikacijos procesus bet taip pat ir padeda augalams "įsisavinti" maistines medžiagas, o augalai atsidėkodami bakterijoms tiekia joms deguonį. Taip, taip DIDŽIAUSIA deguonies dalis į gruntą patenka ne MISTINĖS difuzijos ar cirkuliacijos grunte dėka, o BŪTENT per augalų šaknis... Na bet čia dabar ne apie tai.
2. Turėtų pakankamai didelį CEC (Katijonų mainų gebą/talpą). Kas leistų grunte kauptis tam tikroms maisto medžiagoms, tokioms kaip Fe, Cu, Cn, Br ir kt o taip pat ir tam pačias NH3+. Turbūt suprantamas reikalas nes visi augalai maitinasi ne tik per "lapus" bet ir per šaknis. Čia dar teisybės dėlei galima būtų kalbėti ir apie AEC (anijonų mainų gebą/talpą), bet tai jau taptų par didelis iš
3. Ne mažiau svarbu kad mūsų gruntas būtų ne "geras" bet ir gražus. Žinoma grožis visuomet buvo yra ir bus grynai subjektyvus aspektas, bet tikriausiai sutiksite jog gražiausias yra natūralių spalvų gruntas.Taigi nesiplečiant į labai dideles teorijas mes jau turbūt žinom, kad visi pirktiniai augaliniai gruntai dažniausiai tenkina visas šia tris sąlygas.

Taigi grįšiu prie reikalo esmės, nesistengiu aš jus aš čia kažko mokyti ar neigti kažkokias tiesas, prasčiausiai norisi išvystyti šiokią tokią diskusiją.
Visuomet mes turime alternatyvą brangiems specialiems dirbtiniams gruntams tai galvoti kažką savo ir kombinuoti, kas irgi ne paslaptis kad žinant tam tikrus dalykus galima ir savadarbį miksą gamintis, be turbūt visi esame jau girdėję apie savadarbius, gruntus, technologijas ir pan.
Vieni iš labiausiai paplitusių tai variantas su mineralizuota žeme, Lietuvoje labai daug šalininkų turinčio Amania autoriaus pogruntinio sluoksnio darinys, bei Tom Barr siūlomas variantas su osmocote ar biomumusu.

Visi šie variantai nėra blogi ir aš čia turi būti nieko naujo nesugalvosiu, be to apie tai nemažai yra ir vėjagalvis prirašęs.
Taigi pats aš planuoju naudoti tokį variantą (čia vis dar tik mintys bet gal kam pravers):
ant dugno pilam šiek tiek paprastų nenurūgštintų durpių tik labai plotai vos vos kokia 1-2mm, tuomet ant viršaus pilame betnonitą sumaišytą su osmocoat trąšomis ir su lavos skalda sluoksnis koks 1-2 cm. ir ant viršaus kokia 5-7 cm dekoratyvinio grunto, kuris "pogrunčio" gali būti atskirtas ir tinkleliu.
Trumpi pamąastymai apie kiekvieną sluoksnį:
Plonas durpės sluoksnis iš esmės skirtas pradiniam makro elementų išgavimui, nes šis sluoksnis pradės labai greitai pūti ir bus išskiriama tiek azotas tiek ir fosforas. Jų reikės augalų pirminiam augimui. Tačiau pabrėžiu dėl naudojamo sluoksnio storio, nes per daug greitai yrančios organikos gali stipriai įtakoti kitus gruntinius procesus, tame tarpe ir anaerobines sąlygas, ko mes visiškai nesiekiame. Šis sluoksnis yra ginčytinas ir galbūt net nereikalingas, jei kalbėtume apie virš jo einantį sluoksnį, o ypač jei jame naudosime osmocoat. Dažniausiai šios lėtai tirpstančios trąšos savo sudėtyje jau turi NPK, taigi, galbūt ir verta tokiu atveju atsisakyti durpių. Visgi tie kurie nesiryžta naudoti osmocoat trąšų visgi rekomenduočiau naudoti šiek tiek durpių.
Daugiausia minčių ir svarstymų kelia būtent apatinis sluoksnis esantis po dekoratyviuoju gruntu, čia žmonės naudoja įvairius variantus ir sprendimus.
Aš gi šiek tiek panaršęs ir parinkęs info per kurį laiką priėjau prie tokio varianto kokį paminėjau.
Dabar apie tai kodėl siūlau bentonitą, nes žmonės aplinkui daro įvairiai:
- vieni siūlo naudoti mineralizuotą žemę. Variantas gal ir nieko, praktiškai nieko nekainuojantis, tačiau labai jau "purvinas reikalas" tiek gaminant tiek naudojant, o man tai ne prie širdies.
- Kiti siūlo naudoti vien tik skaldytą lavą, kas irgi atrodo logiška ypač atsižvelgiant į pačioje pradžioje mano minėtą porėtumą, bet vis tiek tai mūsų grunto CEC nepakels.
- Dar kiti siūlo naudoti aukštą CEC turinčias medžiagas tokias, kaip zeolitas, ar bentonitas ir pan. Bet deja aš nesu tikras ar pastarųjų medžiagų akytumas yra pakankamai didelis kad jose galėtų gyventi bakterijos, o ypač zeolito. Kodėl ogi atradau įdomų mokslinį straipsnį apie tam tikrų medžiagų CEC bei jo nustatymo metodus (pilną straipsnį galima paskaityti čia). Plačiai taikomas metodas CEC nustatymui yra naudojant amonio acetatą. Ir atliekant Ši bandymą zeolitas rodo neblogus rezultatus, tačiau pakeitus metodiką ir naudojant dvivalenčio vario kompleksus buvo nustatyta, kad zeolito CEC ženkliai krinta (praktiškai 10-15 kartų). Tame straipsnyje sakoma kad tam gali turėti įtakos žeolito porų dydis ir kad stambus Cu jonas nepratelpa pro tas poras ir visi katijonų mainai vyksta tik zeolito paviršiuje. Taigi remiantis tuo galima daryti prielaidą kad ir toli gražu ne visų maistinių medžiagų jonai pralys pro tas poras, ir to zeolito nauda gali būti niekinė.
Kas dar mane labai sudomino tame straipsnyje tai bentonito savybės kad jos praktiškai nepakito naudojant kitą testavimo metodiką, o tai jau leidžia daryti šiokias tokias prielaidas. Žinoma tas bentonitas yra keletos rūšių ir čia verta pasidomėti plačiau... Be tai gal ateityje.
Taigi kas vizgi yra tas bentonitas ir kur jo galima gauti, ogi tai plačiai visuomenėje paplitęs kačių kraikas, toks pilkas. Svarbiausia kad jis lengvai prieinamas, ne taip kaip tas rausvas kurio taip visi trokšta ir ieško. ;)
Šiaip teko susidurti kad kai kurie Švedijos akvariumininkai naudoja būtent bentonitinį kačių kraiką, bet tam kad naudoti jš vieną mane nelabai tenkina jo spalva. Dėl to ir galvoju jį slėpti po dekoratyviniu gruntu. šiaip bentonitas yra taipogi molio produktas, tik skirtinguose bentonituose mainų reakcijose dalyvauja skirtingos medžiagos bet dažniausiai Ca, Ca/Mg, arba Na. Na dėl kalcio ir magnio man ramu bet va ramybės neduoda Na. Čia jau reiktų aiškintis koks bentonitas kokiame kačių kraike naudojamas.
Beje kadangi Bentonitas yra molio produktas, galima manyti kad jis irgi yra pakankamai porėtas, taigi gal galima būtų išsiversti ir be lavos?! ir tai irgi galima apmastyti.

Taigi tiek pamąstymų. Buvo minčių naudoti ir "Akadama" ir kitus variantus, bet mes gyvename tokioje šalyje, kur tos užsienyje esančios pigios alternatyvos mūsų krašte patampa praktiškai neįkandamos, arba jų kaina praktiškai tokia pat kaip ir tų originalių trąšiųjų gruntų.
Nežinau ar tai bus naudinga kam nors, bet gal dar kas pasidalins savo mintimis.
  • virgism
  • virgism's Avatar
  • Ekspertas
  • Thank you received: 54
The administrator has disabled public write access.

Ats:Gruntas akvariumui 20 Aug 2010 12:58 #451

Deja, as kol kas galiu tik skaityti patarimus, o kazka patarti sia tema nedrisciau. Taciau aktyviai domiuosi gruntais ir turiu savo "vartotojisko" grunto kriterijus.

1. Gruntas (iskaitant ir dekoratyvini sluoksni) ne daugiau kaip is 3 komponentu.
Tiesa pasakius man abejoniu kelia Amanijos receptas su vos ne prieskoniu pabarstymais ir sventais paslakstymais. Idomu ar kas bande isiminet po viena komponenta ir ziuret koks efektas. Genealumas paprastume :-)

2. Grunto komponentai pakankamai lengvai prieinami Lietuvoje.
Pageidautina, kad jie butu prieinami ne spec akvariumu parduotuvese (ten kainos buna juokingai nerealios).

3. Viso proceso ir terliones kiekis. As taupau savo laika ir zinau kiek per valanda uzdirbu. Todel man yra brangu ne tik tai, kas brangiai kainuoja, bet taip pat ir kas daug laiko kainuoja. Cia dalinai susije ir su antru punktu - jei reikia trankytis po Vilniu ar lietuva del maiselio kad ir lavos skaldos.

4. Aisku reikia nepamirst, kad augalai siame grunte turi augt. EI stiliaus metodika vistiek dazniausiai taikoma, todel nereikia labai derlingo ir labai stebuklingo.

Taigi praktiskai nei vieno varianto nerandu :-). Galbut arciausiai yra biohumusas maisytas su smeliu + dekoras. Taciau jo zemas CEC, prastas poretumas. Gal visai nieko Amigo Light, bet jo Lietuvoj parduotuvej nenusipirksi.

Tavo variantas, ismetus lavos skalda ir durpes irgi atitinka kriterijus. Turiu itarima, kad poretumo uztektu, nebent tas kaciu kraikas sukristu po pusmecio. Nelabai zinau kaip su osmocote trasomis lietuvoje...
  • jurna
  • jurna's Avatar
  • Apšilęs akvamanas
  • Thank you received: 1

Ats:Gruntas akvariumui 20 Aug 2010 13:07 #452

Na osmocote tipo trąšų yra kiekvienoje parduotuvėje prekiaujančia sodo daržo reikmenimis. Kačių kraiko bentonito pagrindu galima net Norfoj nusipirkti, o su lavos skalda irgi problemų nėra (galima laisvai nusipirkti tiek Tomas Philips, tiek Shetelig, SOtra ir pan.).
Būtent aš ir bandau pasinaudoti parankinėmis lengvai prieinamomis priemonėmis.
Pats bentonitas yra pakankamai tvirtas, deja turi ir trūkumų, vienas iš jų reikia mirkyti prieš naudojant...
  • virgism
  • virgism's Avatar
  • Ekspertas

Ats:Gruntas akvariumui 20 Aug 2010 13:19 #453

AmigoLight galima nusipirmt www.zooprekyba.lt, o ir kaina dar visai nieko, deja minimali pirkimo kaina už 50lt, o jei perkam tik šį kraiką, tai ir siuntimas kainuos. 32 litrai (kainuoja apie truputis virš 50lt) šio kraiko su siuntimu kainuos ~85 lt, beja, perkant už daugiau nei 200lt siuntimas nekainuoja, tad atmetus laiką, lakstymus ir ieškojimus susipirkti to ir ano, grunto paruošimo, tai sakyčiau optimalus variantas mažiausiai rankas kišant.
Kita medalio pusė noras išmėgint savo kailiu kaip veikia tas ir anas.. Nesiginčiju, visi išvardyti punktai dėl augalų poreikių yra pateisinami ir tikrai reikalingi. Ar apsimokėtų dar po AmigoLight dėti pvz kokį mikrosubstratą? Gal. Gal ir ne, nes tas patį AKADAMA (analogai TESCO, AMIGOLIGT) galima dėti tik vienu sluoksniu ir rezultatai puikūs. Aišku yra skirtumai tarp gero substrato ir užturbinto substrato. Čia jau priklauso ką auginsim. Jei tai bus augalai kurie gali rodyti spalvų variacijas, ar yra ypatingai lepesni, tai tada gal ir viskas pateisinama.

Kas liečia rusų Amanijos patarimus, na yra ten prie ko kibti, o ir pati ADA grunto metodika labai jau kvepia ne tik pateisinamos ir gal kiek per daug išpūstomis priemonėmis ir prielaidomis, bet ir žiauria komercija..

P.S. graži tema, Ačiū Virgi ;) Jei ketini mintis įamžinti savo akvariume, būtų puiki vaizdinė medžiaga naujam straipsneliui, rašomoji dalis kiek patobulinus kelias klaideles ir stilistiką, gal apjungus (jei noras būtų) ir kitus komentarus, puikiausiai tiktų!!! ;)
  • yankadi
  • yankadi's Avatar
  • Nepagydomas akvamanas
  • Thank you received: 48
Last Edit: 20 Aug 2010 13:54 by yankadi.

Ats:Gruntas akvariumui 20 Aug 2010 13:46 #455

Del zooprekyba.lt, tai kaip suprantu jie tik apsimeta lietuviais :-) :
SIA "Baltik Akvastor"
Anniņmuižas bulv. 64/36, Rīga, LV-1029

Gryztant prie virgio temos, kiek zinau lavos skalda yra juoda. Ar netiktu ji kaip virsutinis sluoksnis vietoj dekoratyvinio? Tiesa pasakius, niekad nemaciau kaip ji akvariume atrodo. Ar ji pakankamai sunki, kad butu patogu sodinti augalus? O gal per brangi?
  • jurna
  • jurna's Avatar
  • Apšilęs akvamanas

Ats:Gruntas akvariumui 20 Aug 2010 14:05 #456

jurna, dėl skaldos gali pasižiūrėti čia.

Zooprekyba išties latviai, dar ir su savais fokusais.. Kažkada užsisakiau keletą amigo light ir dar kažkurio kraiko katinui, atvežė tik amigo light už apvalią sumelę. Žodžiu produktą turi, bet tik tiek :)

Mano du centai dėl pačio kraiko (Amigo) akvariume. Rytoj lygiai mėnesis kai paleidau akvariumą, kuriame gruntas vien tik iš kraiko, be jokių priedų. Kolkas augimas tikrai nežiugina, nėra net ko lyginti su augalų kiekiu po mėnesio naudojant kad ir Aquasoil. Ateity darydamas akvariumą, kąnors tikrai dėčiau po apačia, gal biohumusą, gal durpes, gal lavos skaldą. Norėtųsi, kad akvariuminis gruntas ypač pradžioje (o paskui ir vėliau) duotų stipresnį startą augalams. Vienok tikiu, kad galima apsieiti naudojant vien tik kraiką, ar akadama.
  • Tim
  • Tim's Avatar
  • Apšilęs akvamanas

Ats:Gruntas akvariumui 24 Aug 2010 07:25 #468

Norejau dar siek tiek padiskutuoti del durpiu reikalingumo siame substrate. Jei teisingai suprantu, tikslas yra toks, kad pradzioje gruntas siek tiek gamintu amonio, kuris duotu boost'a augalams, taciau greitai jo atsargos issektu. O osmocote trasu pradzioje neuzteks?
Kodel pasirinkta butent rugscios durpes? Netinka kas nors neutralesnio (biohumusas par pan.)? Kazkur skaites, kad rugscios durpes kartu su moliu ar panasia medziaga paleidzia i vandeni daug laisvos gelezies. Ar toks ir yra tikslas?
  • jurna
  • jurna's Avatar
  • Apšilęs akvamanas

Ats:Gruntas akvariumui 24 Aug 2010 09:31 #470

Na durpės iš esmės būtų naudojamos kaip greitai yranti organika. Toks tas ir tikslas. Dėl laisvosios geležies tai girdėt neteko. Jei pateiktum literatūros šaltinį būtų įdomu paskaitinėti. O kodėl renkuosi rūgčią durpę, todėl kad ji natūraliausia, nežinau ar tai tinkamas pasirinkimas, tačiau nematau jokio skirtumo kokią organiką naudosiu, svarbiausia jos ne per didelis jos kiekis. Pagrindinė organikos paskirtis tai startinis maisto šaltinis mikroorganizmams, t.y. (tas tavo minėtas amonis tarnaus ne kaip pagrindinis katalizatorius augalų augimui, o mikroorganizmų dauginimuisi). Na bet čia tik mano tokie pasvarstymai ir jie tikrai nebūtinai teisingi.
O Osmocoate yra būtent ne pradinis maisto medžiagų tiekimo šaltinis, o ilgalaikis, nes visų Osmocoate gaminių savybė yra ta kad jie labai lėtai tirpstantys... (bent jau taip gamintojai deklaruoja). Būtent iš Osmocoate augalai per šaknis galės "pasiimti" Makro, o mikro maistinių medžiagų šaltiniui aš būtent ir noriu grunto su geru CEC, taip sakykim padidintais kiekiais dozuodamas į akvariumo vandenį Mikro galėsiu šiek tiek ir gruntą įkrauti tais mikroelementais... Čia taip grubiai kalbant.
Dabar grįšiu prie bentonito. Vakar "pabandžiau", t.y. pačiupinėjau keleto gamintojų kačių kraiką iš bentonito ir buvau nemaloniai nustebintas. Esmė a kad jis pakankamai trapus, na jei lygintume su ADA AS tai jis yra tikrai minkštesnis. Na savo trapumu jis šiek tiek primena lenkišką Aqua Substrate II.
O tas manęs visiškai nedžiugina. Nesinori akvoje po metų turėti nebe bentonito gabaliukus o tik "dulkes". Karti patirtis su Aqua Substrate :(, o aš vis tik norėčiau grunto kuris laikytų bent jau trejetą metų.
Tai tokios kol kas naujienos. Beje šiuo metu svarstau bentonitą pakeisti į raudoną molio skaldelę (paprastai naudojama teniso aikštynams ir pan)... Teoriškai ši skaldelė turėtų turėti kažkokį CEC, nes pagaminta iš molio, bet va kokia jos CEC reikšmė čia jau klausimas, į kurį deja bet atsakymą nežinau kur gauti...
Žinau kad galima paimti ir pabandyti naudoti ir net neabejoju kad augalai augs, bet va teigti kad tai turėjo kokią įtaką negaliu, nes be laboratorinių tyrimų tai galės būti tik prielaida...
Tai tiek trumpai...
Gal dar kas kokių minčių ar pastebėjimų turite?
  • virgism
  • virgism's Avatar
  • Ekspertas

Ats:Gruntas akvariumui 24 Aug 2010 10:13 #471

Kas liečia durpes, tai reiktų apie jų pH kalbėt, nes rūgšti rūgščiai nelygi.
Teorinis pamąstymas būtų kurios durpės geresnės?

Praktikoje su sausumos augalais žinoma, kad geriau trąšai tinka aukštapelkių durpė, nes joje organika yra daugiau susiskaidžiusi, pati durpė yra rūgštesnė. Jos paprastai būna pH 3-5.
Nesiūlau naudot aukštapelkių durpės dideliais kiekiais, nes ir sausumoje, ne visi augalai perneša labai rūgštų dirvožemį. Tas pats ir akvariume. Galima visko, bet su saiku :)

Žemapelkių durpė yra su didesniu kiekiu mažiau susiskaidžiusios organikos, tad jos pH yra aukštesnis - 5-7. Mąstant tokia durpė pakišta po gruntu ilgiau irtų ir taip lėčiau atiduotų visas savo savybes. Tad jei norima ilgesnio ir gal ne tokio stipraus pradinio rezultato, gal verčiau rinktis šias.
  • yankadi
  • yankadi's Avatar
  • Nepagydomas akvamanas
Last Edit: 24 Aug 2010 10:27 by yankadi.

Ats:Gruntas akvariumui 24 Aug 2010 10:26 #472

Čia buvo kalbama apie CEC. Manau čia rasite kiek naudingos informacijos, jei dar neskaityta:
amania.110mb.com/Chapters/Tech/sub-main.html
  • aiskauda
  • aiskauda's Avatar
  • Apšilęs akvamanas
  • Thank you received: 4

Ats:Gruntas akvariumui 24 Aug 2010 13:03 #474

Na mane domina greitas pradinis poveikis. Dėl to pirmame poste ir rašiau kad naudoti (-siu) labai labai ploną sluoksnį kad vos dengtų stiklą. Todėl mano pasirinkimas ir buvo aukštapelkės durpės (dėl rūgštingumų čia man ir taip aišku, paprastai kai sakoma rūgšti durpė, tai ir turima galvoje aukštapelkių durpės).
Aš ilgalaikio durpių poveikio nesiekiu, nes praktiškai puvimo procesas yra nekontroliuojamas, todėl, manau, didesnis organikos kiekis grunte siekiant ilgalaikio poveikio gali lemti ir kai kuriuos nepageidaujamus procesus, pvz. kad ir grunto užrūgimą. Aš siekiant užtikrinti ilgalaikį poveikį labiau linkęs pasikliauti Osmocoate, nors gal galiu ir klysti...

Aiskauda, ačiū už nuorodą ;), nors ši puslapį ir puikiai žinau :D

Šiaip tai mane domina ne nuorodos o asmeniniai pastebėjimai, patirtys, produktai lengvai prieinami Lietuvoje.

Šiaip dėl keramikos (kalcizuotas molis) skaldos gal būtų pastebėjimų... Šiokios tokios info žinau, nes buvo akvariumininkų kas bandė auginti augalus tokiame grunte, tik tiek kad tiek kad visas gruntas buvo sudarytas iš smulkintos keramikos.
Dar mano mintis ant durpių viršaus naudoti vien tik keramiką, vietoj jos mišinio su lava. Nors toks variantas mane labai neramina dėl naudingo ploto bakterijų kolonijoms. Suprantu kad visa tai tik teoriniai pamąstymai, bet gal kas ir iš to matys šiokios tokios naudos.
  • virgism
  • virgism's Avatar
  • Ekspertas

Ats:Gruntas akvariumui 24 Aug 2010 17:34 #477

Pasisakysiu grynai is praktikos, nes su teorija nelabai draugauju :) Dariau pogrunti daugmaz pagal ta nuoroda is rusu puslapio, akvariuma paleidinejau lygiai pries metus. Dejau siek tiek durpiu (JBL), biohumuso, lavos bei daug keramzito, taip pat nedaug JBL pogruntiniu trasu. Viska be problemu radau musu parduotuvese, tik biohumuso teko gerokai paieskoti. Visa tai uzdengiau nemazu granito skaldos sluoksniu. Augalu startas man kaip vsiskai naujokei pasirode geras :) Dabar po metu sunku pasakyti, augalu saknys grazios, nepuna, taciau akvariumo prieky palei stikla vienoj vietoj paskutiniu metu susidaro burbuliuku, kitur lygtai viskas gerai :unsure: Be to ta lava ir keramzitas turi tokia savybe list is grunto darant kazkokius pertvarkymus, kas siek tiek erzina... Manau reikejo det koki tinkleli, ko as nepadariau.
  • marimar
  • marimar's Avatar
  • Apšilęs akvamanas
Last Edit: 24 Aug 2010 17:35 by marimar.

Ats:Gruntas akvariumui 19 Sep 2010 11:10 #662

Pakeliu temą :)

Pasiskaičius užsienio praktikų nuomonių apie substratus, susidaro įspūdis, kad visgi daug žmonių pasisako ir už augalų tręšimą per vandenį:
www.aquascapingworld.com/forum/water-che...e-fertilization.html
Aišku, dabartinės tendencijos eina moksline kryptimi, jei augalas gali pasisavinti medžiagas ir per šaknis tai reikia maisto medžiagų jam pateikti ir vandens lygyje ir substrate. Sutinku visom keturiom!

Kas liečia patį substratą, čia manau priklauso ką auginsim ir kuriam laikui ir kada akvariumo gruntas bus paruoštas ,,darbinei" parenkčiai.

Įmanomas variantas auginti ir paprastame žvyre, ar kokioje skaldelėje, tačiau reikės laiko, kol gruntas užsineš organika ir ten prasidės biologiniai procesai, kurių rezultate susidarys augalams prieinamos maisto medžiagos. Tai taipogi gana elementarus, paprastas ir visai pateisinamas substrato pasirinkimas lėtai pradžiai, gal daugiau low-tech akvariumui, nors ties šiuo teiginiu vis susimąstau prisimindamas savo akvariumus kuriuose augalai bujojo be jokių firminių vardų gaminių, ant paprasčiausių žvyrelių ir skaldelių.. Kiek matome, pas daugumą sau galvos nekvaršinančių augalų poreikiais ir auginimo metodikomis akvanautų, šis būdas pilnai pasiteisina. Su laiku organikos produktai pradeda ,,dirbti", ir su normalia akvariumo priežiūra toks akvariumas gali ilgai ir laimingai auginti augalus. Reikalui esant gali būti pakišamos trąšų tabletės, lazdelės, molio rutuliukai ir viskas auga. Kartais čia net vandens stulpo akvanautai nelabai žiūri, stebuklai neįvyksta ir labai lepūs augalai čia dažniausiai nebujoja, bet augti gali. O akvariumuose didesniu apšvietimu, CO2 - labiau stebimas vandens stulpo tręšimas. Gražių ir gerų pavyzdžių toli ieškoti nereikia. Visi turbūt esam forumuos, o kai kurie ir gyvai matę wabaliuko akvariumą. Augalai auga, sakyčiau net bujoja, o substratas - TIK granito skaldelė užsinešusi organika. :woohoo:

Kitas momentas jei norima akvariumo augalų tręšimo ir per šaknis nuo pirmųjų paledimo dienų. Čia variantas ir kėblus, nes įmanoma gruntą užturbinti maisto medžiagomis tiek, kad gali nebereikėti kažko ar visai turbinti per vandenį. Tai ir įmanoma. Visgi, tai kėblus reikalas, reikalaujantis stebėjimo, dažnai net vandens matavimų, vandens keitimų ir t.t.. Čia akvanauto patirties klausimas. Dažnai tokie akvariumai su tokiu gruntu gali būti ilgalaikiai, t.y. laikytis kelis ar net daugiau metų. Tada ir atsiskleidžia visas grunto gyvenimas. Kai pasijaučia grunto išsekimas, susidaro anaerobinės zonos ir t.t.

Pasiteisina naudoti ,,kvėpuojančio" grunto metodikas ar ne labai įdomi diskusija šiuo klausimu buvo čia:
www.aquascapingworld.com/forum/substrate...ether-aqua-soil.html

O esmėj, noriu pasakyt, kad kiekvienas savaip gali interpretuoti savo naudojamus substratus, ypač reiktų atsižvelgti į augalų rūšinius poreikius! Visgi, tai tik dalis svarbos, nes optimalioje sistemoje gruntas ir taip užsineša organika, o tikrai didelė augalo savijautos ir išvaizdos dalis yra tolygi vandens sudėčiai. Kaip sako gerb. Gintaras Klimaitis ir jau daug metų kartoja ir kartoja - ,,reikia vandenį taisyti"..
  • yankadi
  • yankadi's Avatar
  • Nepagydomas akvamanas
Last Edit: 19 Sep 2010 11:25 by yankadi.

Ats:Gruntas akvariumui 20 Sep 2010 06:07 #672

Tačiau nereiktų vien tik kopijuoti užsienio forumų o ir dar pačiam pagalvoti.
Tas pats gruntas gana stipriai įtakoja pačio vandens cheminę sudėtį, jau net nekalbant apie biologinių procesų svarbą vykstančių grunte...
Neužmirškime kad net ir ta pati granito skalda turi pakankamai didelį paviršiaus plotą, kas taipogi tarnauja kaip geras "substratas" bakterijų kolonijoms... Kuriose automatiškai įtakos ir pačio vandens kokybę, bei skaidys tam tikras maistines medžiagas. Taip kad net tas pats "neutralus" gruntas akvariume labai greitai patampa ne tokiu jau ir neutraliu... Žinoma čia aš nekalbu apie jonų mainų talpas...
Bet vėl gi kiek vienam savo...
O aš savuoju atveju greičiausiai naudosiu Prodac Fondo Vivo, nes panagrinėjus sudėtį ir iš ko jis padarytas, tai gaunasi praktiškai tas pats ką aš planavau dėti, tik nereikės pirkinėtis medžiagų per kelias vietas...

Beje pas daugumą tų užsienio forumų praktikų pasisakančių tik už trešimą per vandenį, gruntas praktiškai visuomet Aquasoil ar kitas atitikmuo... Tai kaip čia gaunasi? Nagi pasvarstykit kodėl, jei jau gruntinis trešimas toks nesvarbus (šiuo atveju labai svarbų vaidmenį atlieka CEC)...
  • virgism
  • virgism's Avatar
  • Ekspertas

Ats:Gruntas akvariumui 20 Sep 2010 08:39 #674

Dar momentas, kad dauguma mano nurodytų užsienio praktikų užsiima aquascapingu, o čia kaip toks momentas, kad dauguma jų nelaiko ilgalaikių akvariumų, čia svarbu greitas laikas, tuo pačiu ir geras augalų augimas nuo pat pradžių. Tad manyčiau, kad dėl to turėti užturbintą substratą yra šiuo atveju pliusas. Greitesnis ir pilnavertis augalo augimas nuo pat pradžių = graži ir sąlygiškai greitai suformuota, išauginta kompozicija.

O jei paimsim pavyzdžiui žolininką, kuriam svarbiau ne greitai kūrybinės idėjas realizuot, o pats augalas ir jo auginimas, tai jis gali sau ramiai auginti į valias ir su ,,paprasta/nepaprasta(kaip tamsta Virgi, kad minėjai) granito skaldele. Aišku, ir faktas, kad visi stengiasi augalams įtikti, tai deda visokiu pogrunčius, substratus, ir t.t. Stengiasi visi dėl savų augintinių, kaip kas išmano.
  • yankadi
  • yankadi's Avatar
  • Nepagydomas akvamanas

Ats:Gruntas akvariumui 21 Dec 2010 19:05 #1385

Atgaivinu temą!

Štai kelios info bombos:

home.infinet.net/teban/jamie.htm

www.aquabotanic.com/plantfer.htm

O šioje temoje --> www.aquaticplantcentral.com/beta/diy-aqu...-y-substrates-2.html
užkabinau, kad vietoj ceolito naudojamas, juodas leonarditas / lignitas (angl. pseudopavadinimas "diamond black" ), net nežinau kas per biesas čia, bet skamba ir aprašomas įdomiai, teigiamai. Gal kas ką esat girdėję, matę, bandę? Be to ar kas matę Lietuvoj Shultz vandens augalų substratų prekyboj, va tokių
This image is hidden for guests. Please log in or register to see it.? Atsiliepimai panaršius nete labai geri, o asmeniškai esu nemažai šulco naudojęs lauko ir kambario augalams, trąšos tikrai labai kokybiškos ir super subalansuotos..
  • yankadi
  • yankadi's Avatar
  • Nepagydomas akvamanas
Last Edit: 21 Dec 2010 19:15 by yankadi.

Ats:Gruntas akvariumui 21 Dec 2010 19:37 #1388

šulco neteko matyti,bet yra Compo firmos :

This image is hidden for guests. Please log in or register to see it.
  • rcl123
  • rcl123's Avatar
  • Moderatorius
  • Thank you received: 35
Už patikusią žinutę , nepasikuklinam padėkoti jos autoriui :)

Ats:Gruntas akvariumui 21 Dec 2010 19:42 #1389

Įdomu ;)
O ir kainos labai prieinamos, o dar ir COMPO substratas bonsams yra..
www.schetelig.lt/index.php?content=produ...ucts&cid=379&lng=lt\

Kas išbandys? :side:
  • yankadi
  • yankadi's Avatar
  • Nepagydomas akvamanas
Last Edit: 21 Dec 2010 19:43 by yankadi.

Ats:Gruntas akvariumui 21 Dec 2010 21:18 #1391

yankadi rašė:
Įdomu ;)
O ir kainos labai prieinamos, o dar ir COMPO substratas bonsams yra..
www.schetelig.lt/index.php?content=produ...ucts&cid=379&lng=lt\

Kas išbandys? :side:
išbandytas mažuose tūriuose :laugh: sudėjau į kelis indelius po 100 ml ir užsodinau kriptas . Auga,bujoja - tempas truputį greitesnis ,nei šalia paprastame grunte susodintų.
  • rcl123
  • rcl123's Avatar
  • Moderatorius
  • Thank you received: 35
Už patikusią žinutę , nepasikuklinam padėkoti jos autoriui :)

Ats:Gruntas akvariumui 06 Jan 2011 11:45 #1514

Apsispręndžiau naujam akvariume išbandyti Osmocote trąšas. Kadangi niekur nerandu konkretaus atsakymo, pasiteirausiu - ar verta osmocote'a atskirti nuo pagrindinio grunto tarkim kažkokiu tikleliu ar pan.? Substrato aukštis planuojamas 4-10cm. Ar tiesiog berti trąšas ir pilti gerą porciją grunto? Tom Barr buvo minėjęs, kad verta osmocote'a atskirti smėlio sluoksniu, tik nepaaiškino plačiau, ar čia vietoje substrato smėlis ar kaip sudedamoji jo dalis..

Kitas momentas - kaip neleisti smėliui (naudosiu tik kaip vizualinį elementą) neleisti susimaišyti su substratu? Šiuo atveju nebus standartinis priekinio fono užpylimas smėliu, o gale substratas augalam, bus brėžiama savotiška linija per visą akvariumo plotį, gal Vėjagalvis galėtų pakomentuoti savo "Upės" variantą? Tiesa ten lyg matau naudotus akmenis skiriant ribas.
  • Tim
  • Tim's Avatar
  • Apšilęs akvamanas
Last Edit: 06 Jan 2011 11:46 by Tim.

Ats:Gruntas akvariumui 06 Jan 2011 13:02 #1516

Tinklelis dauguma atvejų pasiteisina, dėl žemesniųjų sluoksnių maišymosi raunant augalus.. Smėlis paprastai naudojamas kaip D.I.Y. substratų sudedamoji dalis, kažkokių atskirimo funkcijų pačiame sluoksniuotame grunte jis neatlieka ir negali atlikti dėl paprastai labai smulkios frakcijos.

Smėlį riboti nuo kito grunto galima visomis dekoracijomis, plastikinėmis juostelėmis, jei kompozicija ketinama palikti beveik neliečiamą, tai galima apsieiti ir be ribojimo, tik reikia turėti omenyje, kad gruntas akvariume per laiką ,,vaikšto" sukrisdamas į apačią, tiek jei yra daromas grunto užkilimas jis slenka, žemėja, mažėja.. Kas dar liečia smėlį, tai jei jo frakcija ypač smulki tai darant grunto nusiurbinėjimus norom ar nenorom smėlio kažkiek nusitrauks su siurbenom, taigi gali tekti dapilti jo papildomai. Tokio minuso nelieka jei naudojamas ypač smulkios frakcijos žvyriukas ar gruntelis kartu su patogesniu ir tobulesniu už ,,elemenetarią tik šlangą" padarytą grunto siurbtuvą. Dabar asmeniškai smėlio vizualiniam elementui jau nenaudočiau. Naudočiau mini frakcijos žvyriuką ar kokį kiek stambesnį nei gryną smiltimis išpučiamą (kai sausas) smėlį..
  • yankadi
  • yankadi's Avatar
  • Nepagydomas akvamanas
Last Edit: 06 Jan 2011 13:05 by yankadi.

Ats:Gruntas akvariumui 06 Jan 2011 13:31 #1517

Tim rašė:
...gal Vėjagalvis galėtų pakomentuoti savo "Upės" variantą? Tiesa ten lyg matau naudotus akmenis skiriant ribas.

Kadangi ši kompozicija nebuvo tokia nuo pat pradžių, tai "upė" buvo formuojama išpjovus gabalą "kilimo". Tada, kad nerausti grunto ir kad nekiltų aukštyn stambesnis gruntas virš smėlio, iškirpau iš permatomo plastiko (nuo kažkokio sąsiuvinio viršelio) upės formos plokštelę. Ją padėjau ant grunto ir užpyliau smėliuku. Maniau smėlis slinks daug greičiau ir daug labiau žels dumbliai. Bet pasirodė, kad tai visai stabilu. Krevetės truputi pakrapštydavo. Tada su teptuku viską vėl išlygindavau, suvarydavau smėlį aukštyn ir viskas. O kraštų kažkaip neribojau. Ten augaliukai buvo ir jie prilaikė smėlį.
  • Vėjagalvis
  • Vėjagalvis's Avatar
  • Aktyvus akvamanas
  • Thank you received: 32

Ats:Gruntas akvariumui 22 Jan 2011 08:58 #1798

kad galima žemes ar biohumusą virti skaičiau ne kartą, taip daroma norint oksiduoti organiką ir NH4. bet ar kas bandėt biohumusą kepti? teoriškai verdant deguonies turėtų būti labai mažai, o kepant - daug. kokia turėtų būti temperatūra ir laikas?
  • runce
  • runce's Avatar
  • Aktyvus akvamanas

Ats:Gruntas akvariumui 07 Mar 2011 17:08 #2161

Sveiki parduotuvėje užtikau labai idomų variantą: This image is hidden for guests. Please log in or register to see it.
Šio produkto kaina 31 (berods) LTL už 15 litrų
Attachments:
  • Attachment This image is hidden for guests. Please log in or register to see it.
  • Role
  • Role's Avatar
  • Aktyvus akvamanas
  • Thank you received: 7
Last Edit: 07 Mar 2011 17:16 by Role.

Ats:Gruntas akvariumui 07 Mar 2011 17:14 #2162

Taigi tai deginto molio granulės, sudėtis nuotraukoje, man labai patiko frakcija kuri panašu yra tarp 2-5 mm, ir kas dar labai patiko tai granulių tvirtumas. lyginant su akadama jos tvirtos, jei akadama galima paprastai sutrupinti pirštais šios granulės žymiai tvirtesnės, kietumu primena Dupla Ground Taip norėtųsi išbandyti vandenėlyje, bet deja jokio bandymo poligono po ranka nėra. Ka manot apie šį substratą ir jo panaudojimą ne pagal paskirtį? This image is hidden for guests. Please log in or register to see it.
Attachments:
  • Attachment This image is hidden for guests. Please log in or register to see it.
  • Role
  • Role's Avatar
  • Aktyvus akvamanas
  • Thank you received: 7
Last Edit: 07 Mar 2011 17:20 by Role.
Moderators: Romas