Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Kimininės mini-pelkutės

Kimininės mini-pelkutės 06 Jan 2011 08:49 #1510

Daugelis akvariuminių augalų ištikrųjų yra pelkiniai, prisitaikę trumpesnį ar ilgesnį laiką augti panirę, kad ir per pavasarinius potvynius. Teoriškai natūralu, kad tokie augalai galėtų gerai tarpti ir dirbtinėje kimininėje pelkėje.

Šiek tiek metodikos, kaip tokią pelkę susikurti ant savo palangės:

This image is hidden for guests. Please log in or register to see it.

Taigi, prisirenkame kiminų, stengdamiesi jų labai nesutaršyti, ir sudedame juos į plokščią plastikinį (kitokie čia nelabai tinka) dubenį su gausiomis skylutėmis dugne. Tikrai kartu su kiminais parsinešim ir viržių, spanguolių, viksvų. Neskubėkime šių augalų pašalinti – jie dar labai pravers mums stabilizuojant šią dirbtinę ekosistemą. Kodėl? Natūraliai pelkėje maisto medžiagos išplaunamos lietaus ar gruntinių vandenų. Dirbtinėje mažoje pelkutėje ilgainiui ima skaidytis apatinis kiminų sluoksnis, prikrenta visokių vabzdžių, sraigių, šliužų – jie irgi ima pūti. O atsilaisvinusių maisto medžiagų niekas neišplauna, nepašalina.

Čia mums ir pagelbės tie kiti augalai, kurie saikingai augdami mūsų pelkėje sunaudos azoto, fosforo perteklių, tuo užtikrindami kuo natūralesnes sąlygas vabzdžiaėdžiams. Taigi, palikime visas spanguoles, viksvas taip, kaip jos buvo užaugusios kiminuose. Pašalinti jas vertėtų (arba perkelti kitur) tik jei jos darko bendrą kompozicijos vaizdą ar labai išsikeroja.

Spanguolės, kartais pasitaikančios bruknės, meškauogės, viksvos, viržiai irgi labai pagerins azoto apykaitos substrate (kiminuose) stabilumą. Kartais gali įsimaišyti ir kokia pušelė ar beržiukas, suteikdami ypatingą akcentą mūsų kompozicijai. Jei dar pavyktų pražysti spanguolėms ir užmegzti uogas – tai rudeniop vaizdas būtų tiesiog fantastiškas.

Atrodo, nieko nėra paprasčiau – lopinėlis kiminų plastikiniam indelyje. Po indu dedamas padėkliukas (irgi plastikinis), kuriame nuo šiol visada turėtų būti minkšto (geriausia lietaus) vandens. Tai – pagrindinė nuolatinės priežiūros taisyklė.

Antroji, nemažiau svarbi, yra naktinės gaivos padidinimas. Tiesiog vakarop, kai saulė jau nebešviečia taip stipriai, apipurkškime visą pelkute vandeniu. Apipurkšti reikia taip, kad smulkūs vandens lašai laisvam kritime sudrėkintų jos paviršių. Purkšdami stenkimės nesudaryti nei oro, nei vandens lašelių srovių.

Štai ir visa nuolatinė priežiūra. Belieka pasodinti kitus mūsų augalus.

Be jokios abejonės, geriausia tam tinka saulašarės. Galima įkomponuoti vieną kitą pavienę tuklę, jautrųjį musėkautą. Kompozicijai pasirinkti geriau smulkius augalus. Juos galima sodinti po vieną ar grupėmis ir net gi kuokštais. Pati sodinimo procedūra be galo paprasta – praskiriami kiminai ir augalo šaknys pamažu nuleidžiamos į susidariusį plyšį. Kiminai švelniai suglaudžiami. Augalas pasodintas.
This image is hidden for guests. Please log in or register to see it.

Kuo vėsesnės bus naktys, tuo lėčiau, bet gražiau vystysis pelkė. Nes kai ir dieną, ir naktį būna per daug šilta, kiminai auga labai sparčiai, būna reti, netrunka užgožti smulkesnius, lėčiau augančius augalus.

Čia prisideda dar viena (nors ir nekasdienė) priežiūros taisyklė – kiminų “šienavimas”. Jei savo pelkutę laikysime lauke, greičiausiai kiminai augs tankia danga ir pamažu, kiti augalai spės augti kartu su jais. Bet jei indas bus laikomas kambaryje, kiminų augimo greitis gali mus labai nustebinti. Karts nuo karto juos teks sudrausminti – kokį karta kitą per vasaros sezoną.

Kai akivaizdžiai mūsų augintiniai ims slėptis po kiminais, imame paprastas žirkles ir labai atsargiai imame kiminus “šienauti”, t.y. kirpti jų viršūnes.
This image is hidden for guests. Please log in or register to see it.

Tai reikia daryti labai pamažu ir atsargiai – negalima pažeisti augalų šaknų.

“Nušienautos” pelkutės paviršius akivaizdžiai suplokštėja. Jis tikrai nebus toks dekoratyvus, kaip kad ką tik buvo prieš šią procedūrą, tačiau samanos netruks ataugti ir viskas taps taip kaip buvę.
This image is hidden for guests. Please log in or register to see it.

Nepamirškime po šios procedūros pelkutę nupurkšti. Atsargiai, be jokių staigių oro ar vandens srovių – mažais lašeliais. Štai ir visi vargai.

Taip mūsų suformuota kompozicija gali sėkmingai augti nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Žiemą jai reikėtų šiek tiek išskirtinesnių sąlygų. Žinoma, jei kompozicijai panaudojome mūsų krašto augalus, mes galime visą indą sėkmingai palikti per žiemą lauke. Pavasarį jame turėtų atsigauti prie mūsų žiemos sąlygų pripratę augalai.

Jei buvo naudojami tropiniai augalai, žiemos metu pelkutę reikia laikyti šiltai (apie +18 °C), gerai būtų ją papildomai apšviesti nekaitriomis lempomis taip, kad bendras dienos ilgis būtų apie 12 valandų.

Šiek tiek šiltesnėse klimato zonose augančių vidutinių platumų augalus reikėtų per žiemą laikyti šviesioje patalpoje, esant 0 – +5°C temperatūrai.

Visos ekologinės gudrybės čia ir baigiasi.
Nepaisant to, kad tokioms kompozicijoms geriausiai tinka saulašarė, labai vertėtų paeksperimentuoti ir su kitais augalais – tuklėmis, gal net gi ąsoteniais. Verta būtų pabandyti ajerinių, viksvinių šeimų augalus.Kažkokių griežtų taisyklių čia nėra – mums arba iškarto pasiseks sudaryti ekologiškai stabilią ir estetiškai patrauklią kompoziciją, arba mes ją turėsime patobulinti.

Nuorodos:
Straipsnio originali versija pro vabzdžiaėdžių augalų prizmę.
Daugiau nuotraukų
___________________


Turiu klausimą dėl ajerinių šeimos augalų - kriptokorinos, anubiai, ir pan. Gal kas nors bandėt juos kiminuose, o ne "poliudariumo purve" augint?
 • jogaila
 • jogaila's Avatar
 • OFFLINE
 • Apšilęs akvamanas
 • Posts: 54
 • Thank you received: 2
 • Karma: 4
Last Edit: 06 Jan 2011 08:53 by jogaila.
The administrator has disabled public write access.

Ats:Kimininės mini-pelkutės 06 Jan 2011 09:21 #1511

Super :)
Ačiū, kad pasidalinot! Pelkės visad mane žavėjo, net ir tokios mažytės..
 • yankadi
 • yankadi's Avatar
 • OFFLINE
 • Nepagydomas akvamanas
 • Posts: 1665
 • Thank you received: 48
 • Karma: 26
The administrator has disabled public write access.

Ats:Kimininės mini-pelkutės 27 Jan 2011 08:58 #1864

Nuostabus straipsnis, ačiū autoriui. Jau laukiu pavasario - panižo nagai išbandyt. Idėja puiki :)
Beregint kilo klausimas: jei pelkutė, tai gal geriau atokiau nuo lango, t. y., kad nepakliūtų tiesioginiai saulės spinduliai? Ar aš iškart į lankas nuvažiavau? :blush:
 • Ramunė
 • Ramunė's Avatar
 • OFFLINE
 • Naujas akvamanas
 • Geriau žvirblis rankoj negu briedis.
 • Posts: 8
 • Karma: 0
The administrator has disabled public write access.

Ats:Kimininės mini-pelkutės 27 Jan 2011 17:13 #1876

Ačiū.

Su pelkutėmis žaidžiu jau metus (dabar kaip tik bandymai su žiemojimu keturiais režimais), tai pastebėjimų šiek tiek yra (po truputį jie vis atsiranda Musėkauto svetainėj, bet viskam kaip visada pritrūksta laiko).

Keletas kiminų auginimo "gudrybių":
1. Saulės reikia, reikia daug. Kaip bebūtų keista. Nuo šešėlio pelkė retėja.
2. Reikia drėgmės, minkšto vandens, bet ne visada distiliuotas yra geriausias. Naudoju lietaus ir tirpintą sniego, kartais jame atsiranda papūdytų lapų, net gi sliekų. Toks vanduo kiminams patinka. Juk iš kažkur maisto medžiagų reikia gaut. Niekada nenaudoju jokių mineralinių trąšų. To pačio vandens pripilu ir į padėkliuką apačioj, ir purškiu (žiemą purškiu du kartus per dieną - ryte, vakare)
3. Nežinau, kaip tai pavadinti, bet gal pavadinimas ne taip svarbu ;) Periodiškai reikia "atgalinio praplovimo", t.y. stipraus lietaus - natūralaus, ar dirbtinio. Kiminai lengvai užpumpuoja vandenį ir jį išlaiko. Bet tiek nuo tiesioginės saulės, tiek nuo sauso oro, vanduo greitai nugaruoja viršūnėlėse, jos apdžiūna, atrodo negražiai. Todėl kartkartėmis labai gerai tuo pačiu minkštu lietaus vandeniu praplauti stipriai juos iš viršaus. Vasarą galima tiesiog po lietum pastatyt. Taip "gavę per galvą" kiminai kiek suspaudžiami, sukompakticuojami ir žinoma, atgaivinami.

Šių metų sezoną (kadangi planuoju nemažai naujų vabzdžiaėdžių augalų rūšių atsisiųst) manau bent vieną naują pelkutę padaryt mažam akvariume su skylėtu dugnu. Tie bliūdai gerai, bet akvariume sienelės ir "stogas" sudarytų stabilesnį mikroklimatą lepesnėms tropinėms rūšims.
 • jogaila
 • jogaila's Avatar
 • OFFLINE
 • Apšilęs akvamanas
 • Posts: 54
 • Thank you received: 2
 • Karma: 4
The administrator has disabled public write access.
Moderators: Romas
Powered by Kunena Forum